Co je Sitecore a kde se vzal?

Sitecore je CXM platforma, díky které je možné pohánět weby, plnit mobilní aplikace, spravovat obsah na prakticky všech online kanálech, které si lze představit. Sitecore je ale hlavně způsob, jak relevantně komunikovat s návštěvníky webu, protože čím více na web chodí, tím více je možné o nich poznat. Než se ale podíváme na zub tomu, co Sitecore umí dnes, pojďme si udělat krátkou retrospektivu toho, odkud Sitecore vlastně začal.

Sitecore byl založen v roce 2001 za jediným účelem – vyvinout CMS, které by dynamicky servírovalo obsah na požádání. Do té doby bylo u CMSek standardem, že autor sice mohl obsah upravovat, ale při jeho publikaci se vygenerovaly statické HTML stránky, které se pak servírovaly návštěvníkovi. Sitecore tedy zavedl nové paradigma v tom, jak se připravuje obsah pro daného návštěvníka webu. Tento základní stavební kámen se stal de-facto standardem na trhu s řešeními pro správu obsahu a až na některé výjimky, které stále pracují s generováním statických HTML, všechna dnešní řešení připravují obsah stránky na vyžádání.

Dalším stavebním kamenem Sitecore byla co největší univerzálnost z hlediska obsahu. Nosným principem je “napiš jednou, použij víckrát”. Šikovný implementátor Sitecore řešení tedy vždy uvažuje, které části obsahu mají být znovupoužitelné napříč celým webem. Představme si situaci, kde je např. informace o nějakém produktu vyjádřena dlouhým a krátkým popiskem a tyto popisky lze využít libovolně na webu jen referencováním na daný kousek obsahu – nikoli na stránku, ale jen na ten daný kousek. Jakmile dojde ke změně obsahu, je tato změna řešena pouze na jednom místě, ale je okamžitě dostupná všude tam, kde je tento obsah použit. Sitecore zde pracuje s konceptem tzv. “items”, které představují atomickou jednotku obsahu. Itemy (jak se jim také říká) představují tedy obsah – text, obrázky – ale nevyjadřují, jak má být obsah zobrazen. Obsah je tedy zcela oddělen od prezentace.

Konečně, sestavení stránky, kterou uživatel vidí, je řešeno složením různých komponent stránky (Components), které jsou součástí určitého “Layoutu” – hlavního nastavení pro vykreslení stránek. Komponenty představují vzhled a funkcionalitu, ale nemají v sobě žádný obsah (ten je v items). Kombinací komponenty a itemy je tedy možné sestavit ohromné množství variací obsahu a jeho zobrazení.

Tyto základní koncepty Sitecoru umožňují kromě naprosto precizní kontroly nad veškerým obsahem zároveň pokročilé funkcionality jako personalizace, A/B a MV testování a další mocné nástroje pro práci s uživatelským zážitkem – customer experience – kterou má Sitecore právě i v názvu: Sitecore Customer Experience Platform (CXP).

4 komentáře u „Co je Sitecore a kde se vzal?“

  1. Martine, video na které odkazuješ, je skvělou ukázkou prostředí Content editoru, které slouží pro správu obsahu a oněch “items”, které jsem ve článku zmiňoval. Jakkoli je verze 6.4.1, na které je video ukazováno již staršího data (koncem roku bude vycházet Sitecore 8), tak principy jsou stále platné. Vlevo je struktura items a vpravo jsou viditelná jednotlivá pole pro každou z items. Co video neukazuje jsou např. page editor, kde se pracuje s layouty a komponentami, tedy tam, kde se stránka skutečně vizuálně skládá. Video je dobrou cestou, jak Sitecore poznat alespoň z venčí kousek více, takže i já přispěju odkazem na http://www.sitecoreuser.com/, kde je pár zajímavých videí o různých aspektech Sitecoru (i když opět na starších verzích)

   1. No ale to je přece pekelné rozhraní. Ze slova “Sitecore” mám noční můry. Opravdu to v nějaké firmě může fungovat? I kdybych pokaždé narazil na špatnou implementaci, cosi to o tom systému napovídá.

    1. Martine, rozhraní, které je k dispozici v prakticky nezměněné podobě od doby před vydáním Windows Vista (onehdy ještě v kódovém označení Longhorn), kterým se v Sitecore inspirovali, a které je dostupné do verze 7.5, je popravdě již poněkud vzhledově nemoderní. V chystané Sitecore 8 prošel celý back-end úpravou UI a vypadá již daleko moderněji.
     Vzhledem k opravdu striktnímu rozdělení obsahu od jeho prezentace je rozdělena i administrace v Sitecore na “Content editor” – což je prostředí pro práci se strukturovanými daty – a “Page editor” – což je práce pro vizuální kompozici stránky. Další prostředí jako je Desktop nebo Launchpad jsou pak určeny pro specifičtější druh práce, jako např. administrace nebo přístup jen ke specifickým aplikacím. Toto rozdělení pak umocňuje možnosti, které má power-user, který potřebuje např. spravovat hromady obsahu napříč mnoha zeměmi, aniž by pro každou úpravu nutně musel např. otevírat stránku (jakkoli takto může upravovat web také).
     Obdobné rozhraní je dnes standardem ve více systémech této kategorie, včetně např. Adobe Experience Manageru, který je dle analytiků v Gartneru hodnocen jako jeden ze systémů s nejlepší použitelností backendu.
     Osobně mám i zkušenost s Adobe Experience Managerem a mohu potvrdit, že prostředí a způsob práce obou systémů je si relativně velmi podobná.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *