Jak správně zapnout workflows v konfiguraci

Před nedávnem jsme s kolegy řešili workflow koncept pro jednoho našeho klienta. Workflows a jejich nastavení je velmi dobře popsáno v dokumentaci Sitecoru (konkrétně ve Workflow Cookbook a Workflow Reference). Co se nám ale nepodařilo dohledat, je pořádná dokumentace k nastavení v konfiguraci.

Ve Workflow Reference se píše, že pro zaktivnění workflow je potřeba klíč enableWorkflow nastavit na "true". Už ale není jasné, kde je tento klíč potřeba uvést. Moc nepomůže ani komentářová dokumentace přímo ve Web.config, která jen uvádí, že se workflow zapíná právě klíčem enableWorkflow.

Workflow se zapíná, možná trochu neintuitivně, pro web  "shell"  na databázi Core. Řádek Configu, který hledáme, se nachází ve Web.config na pozici sitecore/sites/site

Inkriminovaný kus konfigurace, který celkově zapíná a vypíná workflow je <site name="shell" enableWorkflow="true" />.

Celkově pak tedy může konfigurace vypadat třeba takto:

U všech dalších webů není nutné workflows zapínat (i když v příkladu výše jsou tyto hodnoty zapnuty i na site  "admin"  a "modules_shell" ) . Pakliže zůstane na site “shell” klíč enableWorkflow nastaven na "false" nebo není vyplněn vůbec, workflows nelze použít ani při nastavení klíče enableWorkflow na "true" na konfiguračních hodnotách pro vytvořené weby.

Tímto je také vyloučeno zapínání a vypínání workflows na jednotlivých logických webech hostovaných v jedné multisite Sitecore instanci. Buď je tedy zapnuté workflow globálně nebo je globálně vypnuté. Nastavení workflows je možné řešit přímo ve standard values templates jednotlivých item nezávisle na tom, jestli je nebo není zapnuté ve Web.config. Nastaveni ve Web.configu má vliv pouze na uplatnění pravidel specifikovaných workflows.

Několik dalších zajímavostí o nastavení Workflow v Sitecore

Workflow mají vliv na publikaci a životní cyklus items. Workflows se často používají ve spojení se Sitecore schedulerem za účelem automatizované publikace. Ve větších implementacích Sitecore je vždy lepší životní cyklus itemy a její publikaci řešit automatizovaně, spíše než nechat editory publikovat změny manuálně.

Workflows jsou zcela nezbytné pro korektní funkci funkcí Sitecore Marketing Centra. Zejména nastavování a publikace cílů (Goals) a Engagement Plans, které využívají standardní systémové workflow “Analytics Workflow” (k nalezení v /sitecore/system/Workflows/Analytics Workflow) a A/B testování, které využívá standardní systémové workflow “Analytics Testing Workflow” (k nalezení v /sitecore/system/Workflows/Analytics Testing Workflow) nelze bez zapnutého workflow v konfiguraci prakticky použít.

Pakliže vám není jasný koncept workflow při vývoji, je lepší nechat workflow aktivovaná ve Web.config, ale nepřiřazovat nic do standard values jednotlivých templates. Později je možné do standard values nastavit požadované workflow (jen do fieldu “Default Workflow”) a při jakékoli úpravě existujícího obsahu, je okamžitě itema, založena na dané template, do workflow vložena.

3 komentáře u „Jak správně zapnout workflows v konfiguraci“

  1. Dobry clanok! Myslim, ze si to ziada tiez hned nadvazujuci o tvorbe contentu, publikacii, prace v page editoru a content editoru 🙂

    1. Díky 🙂 Připravuji článek k publikaci obsahu a jejím metodám, takže to je určitě na pořadu dne!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *