Sitecore 9 – staňte se lordem SIFu

Sitecore včera vydal nejnovější verzi svého systému – Sitecore 9. Sitecore 9 přináší celou řadu nových funkcionalit a vylepšení. Jedno z nich je ale naprosto klíčové a diktuje, jakým způsobem vlastně cesta k Sitecore 9 vůbec začíná – Sitecore Installation Framework (neboli SIF).

Tak tedy, co je to SIF? Pokud přejdeme rovnou k jádru věci, jedná se o sadu PowerShell funkcionalit a  skriptů, které umožní instalaci Sitecore. Nyní se asi ptáte, proč by to kdokoli potřeboval, když už existuje SIM (Sitecore Instance Manager), který je k tomu předurčen.

Sitecore prošel evolucí a skládá se nyní z – prakticky – libovolného počtu oddělených komponent, které je potřeba nainstalovat v mnoha různých konfiguracích (XM, XP0 – XPn atd.) a v mnoha různých kostelících infrastruktury; on-prem, cloud IaaS, cloud PaaS, hybrid atd. Cílem SIFu je stát se hlavním deployment frameworkem pro jakoukoli Sitecore implementaci v jakékoli konfiguraci a instalaci.

K jádru věci

Aby bylo možné začít jakoukoli Sitecore 9+ instalaci, musíte nejprve nainstalovat SIF. To znamená nainstalovat a naimportovat SIF PowerShell modul, který umožní operace se Sitecore balíčky a jejich relativními konfiguracemi.

Po instalaci SIFu je možné okamžitě spustit vlastní instalaci Sitecore samotného, vybráním typu konfigurace (XM pro CMS only mode a jakoukoli XP pro plnou platformu, včetně xDB). Pokud by výchozí instalační rutiny nestačily vašim potřebám, můžete celý proces upravit, včetně balíčků k instalaci a kroků, které se mají provést.

I když je Sitecore root zip folder stále k mání (a lze ji stáhnout nezávisle), Sitecore je nyní dodáván v předpřipravených balíčcích, kde je root folder zabalen s dalšími vrstvami informací a co je podstatné, databáze již nejsou k dispozici pro jednoduché připojení (attach). Hlavním důvodem toho je cloud-first přístup Sitecore. To znamená, že databáze jsou nasazovány přes DACPAC soubory, jak v cloudu, tak on-prem, za použití stejných principů, které přináší SIF.

Sitecore SIF je velmi dobře dokumentovaný na Sitecore Developer Protálu a je připravený k použití tak jak je, ale co je nejdůležitější, je základem pro veškeré deployment procesy Sitecore 9 a relativních komponent (jako např. xConnect) do všech prostředí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *